ZalogujWspieramy

Witamy na stronie Poznańskiego Stowarzyszenia Kendo, Iaido i Jodo - Meishinkan.

5-te Letnie Gasshuku Iaido i Jodo w Olsztynie

Posted by Adam on 31-07-2015 18:08

Członkowie poznańskiego klubu Meishinkan po raz drugi w tym roku bardzo intensywnie doskonalili swoje umiejętności w jodo i iaido, poza regularnymi treningami w dojo i weekendowymi stażami.
Lato to czas letniej szkoły, czyli 5-go już Iaido Jodo Gasshuku, które właśnie odbyło się w stolicy Warmii i Mazur, Olsztynie. Pierwsze 3 dni letniej szkoły poświęciliśmy na doskonalenie naszych umiejętności w jodo, kolejne 3 dni w iaido.
Nasza ekipa uczestniczyła w składzie: Wiktor Bień, Ziemowit Domański, Piotr Wawrzyniak, Tomek Gabrusewicz, Darek Borowiak i Rafał Wójcik pod wodzą sensei Adama Kitkowskiego i Piotra Urbanka.
Tym samym byliśmy najliczniej reprezentowanym klubem podczas zajęć z jodo a także iado (tutaj oprócz naszego siostrzanego klubu z Olsztyna).

Głównymi elementami technicznymi, na których skupiliśmy się w czasie treningów jodo, była praca nad sotai dosa, czyli ćwiczeniami podstawowych form kihon w parach. Prowadzący nauczyciele: sensei Takao Momiyama (7 dan jodo i iaido) oraz sensei Andy Watson (6 dan jodo i iaido) kładli duży nacisk na poprawność wykonywania tych form, uświadamiając nam, że jeżeli nie wychodzą nam formy kata, błąd tkwi w naszych podstawach, a więc warto do nich wrócić i jeszcze raz je przestudiować. Jak pokazała praktyka podczas Gasshuku, była to absolutna prawda.Druga część naszych zmagań z jo, była nie mniej ekscytująca, ponieważ po raz pierwszy zgłębialiśmy detale pierwszego poziom form koryu Omote. Tym razem, nie chodziło już o zapamiętanie sekwencji ruchów, ale zapanowanie nad detalami nadającymi ostateczny, bojowy kształ form Omote. Oznacza to, że jodo w Polsce wspina się na kolejny, wyższy poziom.Bardzo miłym akcentem, dla nas poznaniaków, był egzamin na stopień 1 dan, kolegi Rafała Wójcika, uwieńczony sukcesem.Część letniej szkoły poświęconej iaido, spędziliśmy początkowo na ćwiczeniach form seitei, ale ze zwróceniem uwagi na klucz do sukcesu w iaido – czyli pracę nóg. Wydawałoby się, że w iaido, ręce są najważniejsze, bo to one trzymają doskonały w swojej formie miecz japoński. Sensei Momiyama i sensei Andy Watson ewidentnie pokazali nam, że tak naprawdę to mieczem tną nasze stopy. Paradoks? Spróbujcie sami na kolejnej letniej szkole!
Drugim ważnym elementem zajęć była praca nad formami koryu. Ta część była bardzo interesująca, ponieważ, ze wzgędu na ilość reprezentantów różnych dojo z Polski, a także Słowacji, mogliśmy oglądać różne szkoły koryu i wymieniać się doświadczeniami.Tradycyjnie zakończyliśmy nasze zmagania z iaido, zawodami taikai w formule enbu, czyli prezentacją ulubionych form poszczególnych zawodników. Tutaj nasi koledzy Tomek Gabrusewicz i Piotr Wawrzyniak niepodzielnie królujący w tym roku w kategorii nidan (posiadaczy 2-go dana), stoczyli kolejny raz bratobójczy pojedynek w finale, który tym razem wygrał Tomek.Na zakończenie odbyły się egazminy na stopnie, gdzie Darek Borowiak zdał na stopień 1-go kyu.

Podsumowując, to był to kolejny nasz bardzo udany wyjazd, zarówno od strony szkoleniowej, jak również cementujący nasze więzi klubowe i koleżeńskie z ćwiczącymi z innych klubów. Olsztyn, pomimo uciążliwych robót drogowych, uznaliśmy za bardzo urokliwe miejsce, w którym vinyl będzie się nam kojarzył nie tylko z płytami ....

Red. Darek B.


  |   Aktualności  |   O Nas  |   Treningi  |   Kendo  |   Iaido  |   Jodo  |   Galeria  |   Linki  |   Kontakt  |  
 © 2007 All Rights Reserved
Stronę odwiedzono : razy