Zgrupowanie z Henry Schubert sensei - Zawiercie (relacja)

Posted by Adam on 09-03-2016 21:50

5-cio osobowa delegacja członków naszego klubu wzięła udział w ogólnopolskim stażu iaido, który odbył się w Zawierciu w ubiegły weekend (5-go i 6-go marca). Pojechaliśmy ekipą w składzie: Adam Kitkowski, Piotr Urbanek, Ziemowit Domański, Tomek Gabrusewicz i Darek Borowiak.Staż poprowadził sensei Henry Schubert (6 dan iaido Renshi), wspomagany przez Trenera Kadry Polski Sensei Adama Kitkowskiego 5 Dan Iaido oraz Sensei Macieja Aleksandrowicza 5 Dan Iaido.
W trakcie stażu odbyły się 2-gie eliminacje Pucharu Polski Iaido, gdzie nasza ekipa zajęła dwukrotnie pierwsze miejsce i jedno drugie po przepięknej walce naszego kolegi Ziemowita z kolegą Kamilem (klub Bumeikan).Kilka słów, dlaczego często i chętnie bierzemy udział w stażach.
Każdy staż to kolejny mały stopień w doskonaleniu siebie i naszych umiejętności. Podczas stażu możemy się poświęcić studiowaniu czasami jednego tylko ruchu, który ma wpływ na kształt jednej techniki lub całej grupy. Mamy możliwość konfrontacji naszej wiedzy i umiejętności z koleżankami i kolegami z innych klubów, czy szkół, co zawsze skutkuje ciekawymi wnioskami i poszerzeniem doświadczeń.Cenne są udziały w PPI, jako doskonałej szkoły pokonywania własnego stresu. Trafnie ujął to sensei Henry nawiązując do sfery emocjonalnej – ćwicząc w samotności każdemu z nas wydaje się, że jesteśmy najlepszymi iaidoka na świecie, ale w momencie startu w zawodach, gdy przychodzi stres – wydaje się nam, że jesteśmy najgorszymi.
Jednym z celów mozolnych ćwiczeń z mieczem jest utrzymanie tego stanu „najlepszości” w naszym umyśle, bez względu na to, co dzieje się wokół nas.
Tak ujęlibyśmy sens tego stażu.Dzięki takiemu podejściu, ćwiczenie jednej formy Mae prawie przez cały dzień miało w sobie dużo odkrywczości i każde wykonanie sprawiało satysfakcję. Sensei Henry zademonstrował kilka ciekawych ćwiczeń pomagających rozwijać podstawowe umiejętności władania mieczem niezależnie od poziomu zaawansowania, a na pewno każdy z nas zapamiętał poranną rozgrzewkę w niedzielę z duuuuuuużą ilością rozciągania.

Czas w Zawierciu upłynął nam nie tylko na ćwiczeniach, okazało się, że sensei Adam Kitkowski znalazł ciekawą formę wirtualnego safari, a członkowie naszego klubu okazali się wytrawnymi miłośnikami fauny. Piątkowy wieczór przekształcił się w sesję naukową na temat miodożera (Mellivora capensis), który pewnie stanie się niekoronowaną maskotką naszego klubu.
rel. Dariusz Borowiak, fot. Łukasz Machura