X Otwarte Mistrzostwa Polski Iaido i Jodo - Zawiercie

Posted by Adam on 24-05-2016 21:30

"Dziś cieszcie się swoimi sukcesami, medalami, ale jutro jest nowy dzień i czas wrócić do treningu" to parafraza słów sensei Jock'a Hopsona, ( 7 Dan Iaido Kyoshi, 7 Dan Jodo Kyoshi ), które padły na zakończenie 10 Otwartych Mistrzostw Polski Iaido i Jodo 2016.

Dlaczego je zapamiętałem ? Z jednej strony była radość z naszych osiągnięć klubowych na Mistrzostwach, z pokaźnej ilości medali, jako klub byliśmy najliczniejszą grupą na jodo i jedną z najliczniejszych na iaido. Z drugiej zaś fakt, że na sukces trzeba zapracować, czyli głębsze znaczenie słów: 'czas wrócić do treningu' jako motywacji, że zawsze może być lepiej. A jak było?Poniżej wykaz naszych sukcesów:
Jodo :
kat. shodan : Piotr Wawrzyniak - złoto
Rafał Wójcik - srebro
kat. nidan : Tomasz Gabrusewicz - złoto
kat. sandan : Wiktor Bień - srebro
Ziemowit Domański – brąz
kat. yondan - Piotr Urbanek - srebro
Drużynowo :
Meishinkan A ( Piotr U, Wiktor B, Tomasz G) - brąz
Meishinkan B (Ziemowit D, Darek B, Piotr W, Rafał W) - brązIaido :
kat. mudan - Dariusz Borowiak - srebro
kat. nidan : Tomasz Gabrusewicz - złoto
kat. sandan : Wiktor Bień - srebro
Piotr Wawrzyniak - brąz
Rafał Jabłoński - kantosho
kat. yondan - Tomasz Antkowiak - brąz
kat. godan - Adam Kitkowski - złoto

Łącznie przywieźliśmy 15 medali !!!

Same mistrzostwa obfitowały w wiele sytuacji dla nas emocjonujących, jak choćby przebieg turnieju drużynowego jodo, czy finałowa walka o złoto kolegi Wiktora Bienia w tejże dyscyplinie. Tak niewiele brakowało !

Były też elementy humorystyczne, po raz kolejny klubowa walka w iaido pomiędzy kolegą Piotrem Wawrzyniakiem, a Wiktorem Bieniem, czy w finale jodo kategorii shodan (1 dan) pomiędzy Rafałem Wójcikiem, a Piotrem Wawrzyniakiem. Gratulacje dla Rafała Jabłońskiego za wyróżnienie kantosho.
Wszyscy też mieliśmy wielką satysfakcję z złotego medalu w iaido sensei Adama Kitkowskiego w najwyższej kategorii- godan.

Mistrzostwa były przeplatane dodatkowymi stażami, które omawiały najważniejsze zagadnienia z zakresu form seitei, stanowiący kręgosłup technik jodo i iaido, a tych przypomnień i uwag o podstawach naszej sztuki - nigdy dość.Randze zawodów nadawały również nazwiska prowadzących, znane polskim praktykom budo: Jock Hopson, Robert Rodriguez, Krzysztof Górnicki, Andy Watson, Henry Schubert, Maciej Aleksandrowicz, Adam Kitkowski. Stąd też czekaliśmy na jeden z punktów programu mistrzostw, czyli pokaz umiejętności (enbu) naszych sensei w iaido. Takie pokazy, poprzez pokazanie kunsztu sztuki, motywują adeptów do intensywniejszego treningu.

Oprócz naszych zawodników, którzy walczyli o medale, należy wspomnieć o Kamili Antkowiak i Monice Pieńkowskiej, które wspierały nas duchowo, dbały o dietę niektórych zawodników, a także o rzetelne prowadzenie protokołów zawodów (poznańska solidność). Dziękujemy Wam dziewczyny!

Na zakończenie X Otwartych Mistrzostw Polski Iaido i Jodo, odbyły się egzaminy. Nasz kolega Tomasz Gabrusewicz zdał na 3 dan iaido, zmieniając tym faktem grono sandanów w naszym Stowarzyszeniu do liczby 10 !

Konkluzja? Nawiązując do początku sprawozdania z Mistrzostw - jest dobrze, zawsze może być lepiej, a temu służy nasza nadal dobra atmosfera w klubie i wzajemne pomaganie sobie nawzajem w rozwijaniu naszego Budo w Poznaniu! Kto nie wierzy we własne siły? Niech spróbuje z nami. Zapraszamy!

Red. Darek Borowiak
Fot. Monika Pieńkowska