Relacja - XX Lecie Meishinkan Dojo i Koryu Taikai

Posted by Adam on 11-11-2016 17:08

W dniach od 21-go do 23-go października miłośnicy iaido w Polsce obchodzili wspólnie 20-lecie powstania Poznańskiego Stowarzyszenia Kendo, Iaido i Jodo - Meishinkan. Uroczystość została zorganizowana przez członków klubu Meishinkan Poznań oraz Komisję Iaido Polskiego Związku Kendo.

Program imprezy, na który składały się sesje treningowe, koryu taiki oraz egzaminy, poprowadził sensei Patrik Demuynck ( 7. dan iaido renshi Tamiya Shinken Ryu), a wspierali Go: sensei Robert Rodriguez (7. dan iaido renshi Suio Ryu), sensei Takao Momiyama ( 7. dan iaido renshi Muso Shinden Ryu), sensei Krzysztof Górnicki (6. dan iaido renshi Muso Shinden Ryu), sensei Andy Watson ( 6. dan iaido renshi Muso Shinden Ryu) i sensei Henry Schubert ( 6. dan iaido renshi Muso Jikiden Eishin Ryu). Wśród ćwiczących znalazły się również zaprzyjaźnione kluby iaido ze Słowacji i Czech.
Impreza rozpoczęła się w piątek wieczornym treningiem, którego tematem przewodnim były formy seitei iaido. Uczestnicy obchodów XX-lecia zgłębiali je podzieleni na stopnie, pod okiem prowadzących sensei, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które miały w sobotnie popołudnie przystąpić do egzaminów na stopnie od 1 do 4 dan.Jako, że jednym z głównych punktów obchodów XX-lecia był rozgrywany w niedzielę koryu taikai, sobota została poświęcona właśnie koryu. Dzięki licznemu udziałowi sensie z wysokimi stopniami 7 i 6 dan różnych szkół iaido działających w Polsce, każdy z uczestników odnalazł właściwą dla siebie szkołę koryu i mógł ją doskonalić. Sobotnie popołudnie wypełniły nam egzaminy.
Niedziela upłynęła pod znakiem emocjonującego koryu taikai. Oczywiście nie każdy mógł zająć pierwsze miejsce, ale na pewno ze względu na poziom i reprezentowanego ducha walki, każdy uczestnik taikai był jego zwycięzcą.Meishinkan Poznań, dziękuje Komisji Iaido za pomoc w organizacji obchodów XX lecia klubu, a także władzom Polskiego Związku Kendo za bardzo miłą niespodziankę w postaci odwiedzin obchodów rocznicy powstania klubu i przekazania okolicznościowego dyplomu i złotej odznaki Polskiego Związku Kendo, prezesowi Meishinkan Poznań – sensei Adamowi Kitkowskiemu.Z okazji 20 lecia, klub Meishinkan przygotował dla każdego uczestnika mały prezent, a na sali, pełniącej w tych dniach rolę dojo, atmosferę budowały cztery oryginalne japońskie zbroje samurajskie.
Tradycyjnie nie zabrakło dobrego ciasta i kawy w trakcie przerw pomiędzy sesjami treningowymi, a wieczorem wszyscy bawiliśmy się na klubowej "urodzinowej" soyanara z wielkim tortem z logo Meishinkan.Obchody 20-lecia uwieńczył trening jodo zakończony egzaminami, na którym nasi klubowi koledzy podnieśli swoje stopnie.

rel. Dariusz B.
fot. Monika P.