Iaido

Powyższy zapis odczytany może być poprzez słowa „itte” i „awasu” pochodzące z wyrażenia „Tsune ni itte kyu ni awasu”, co oznacza: „gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz, bądź zawsze przygotowany”. Przygotowany, gdyż Iaido jest japońską sztuką walki polegającą na szybkiej odpowiedzi na niespodziewany atak. W której liczy się błyskawiczne dobycie miecza a następnie atak na jednego lub wielu oponentów w jednym płynnym i nieprzerwanym ruchu. Ponieważ konieczna jest tu natychmiastowa odpowiedź, w Iaido nie ma miejsca na zbędne posunięcia. Wszystkie techniki są proste, bezpośrednie i wysoce wyrafinowane, a każdy niepotrzebny ruch musi zostać wyeliminowany. Jednak o skuteczności kontrataku nie decyduje tu tylko szybkość, ale również wyczucie kierunku ataku przeciwnika, umiejętne operowanie dystansem, doskonałe poznanie własnej broni oraz perfekcja techniczna przy jednoczesnym zachowaniu idealnej postawy, równowagi ciała i umysłu.

Jednym z podstawowych elementów praktyki Iaido jest przewidzenie ataku oraz psychiczne opanowanie sytuacji tak, aby potencjalny agresor zrezygnował z zamierzonego celu. To nie zewnętrzna siła ma zadecydować o zwycięstwie, lecz nasza wewnętrzna przewaga nad przeciwnikiem. W Iaido zwycięstwem nie jest tylko pokonanie przeciwnika, ale również przezwyciężenie własnego „ja” poprzez wewnętrzną harmonię i siłę ducha. Celem treningu nie jest nauka zabijania, ale ciągły rozwój na drodze ku doskonałości technicznej oraz harmonii duchowej.

Co ważne, w odróżnieniu od Kendo, w którym trenujący stają naprzeciw siebie a następnie walczą uzbrojeni w bambusowe miecze – Shinai, Iaido jest sztuką walki, w której nie widzimy swoich oponentów – dodatkowym aspektem podążania drogą miecza jest konieczność wyobrażenia sobie sytuacji, w której „uczestniczy” ćwiczący dane kata.

Trening Iaido rozpoczyna się etykietą otwierającą (Reiho), w której skład wchodzi kamiza ni rei (ukłon w stronę kamizy – honorowego miejsca, mieszczącego z reguły kaligrafię), sensei ni rei (ukłon w stronę nauczyciela) oraz to rei (ukłon w stronę miecza). Kolejną częścią treningu jest kihon, składający się z bazowych elementów form kata. Następnie adepci przechodzą do studiów nad kata. Zwieńczeniem treningu jest końcowe Reiho, często poprzedzone wspólnym wykonaniem pierwszej formy kata – Mae.

W poznańskiej sekcji Iaido trenujemy zarówno dwanaście podstawowych form Seitei Iai Kata ustalonych przez Zen Nippon Kendo Renmei (Wszechjapońską Federację Kendo) jak i stare, tradycyjne formy Koryu.

SEITEI IAI KATA

  1. Ippon me – Mae
  2. Nihon me – Ushiro
  3. Sanbon me – Ukenagashi
  4. Yonhon me – Tsuka Ate
  5. Gohon me – Kesagiri
  6. Roppon me – Morotezuki
  7. Nanahon me – Sanpogiri
  8. Happon me – Ganmen Ate
  9. Kyuhon me – Soete Zuki
  10. Juppon me – Shihogiri
  11. Ju ippon me – Sougiri
  12. Ju nihon me – Nukiuchi