Kendo

Kendo, czyli droga miecza jest dyscypliną sportu, a zarazem sztuką walki wywodząca się z szermierki japońskich samurajów, która poprzez ciężki trening daje nam możliwość doskonalenia ciała i umysłu. Kendo kształtuje także osobowość i pozwala rozwijać się tradycyjnej japońskiej kulturze, kładącej nacisk na rozwój psychiki.

Sportowa forma szermierki bojowej zrodziła się w początkach XVII wieku, gdy do treningu zaczęto stopniowo wprowadzać ochraniacze i miecze ćwiczebne, pozwalające na zadawanie pełnych ciosów, a tym samym na toczenie bezkrwawych pojedynków. Trening prowadzony przy użyciu ostrych mieczy stalowych na to nie pozwalał – umożliwiał on jedynie powtarzanie stałych sformalizowanych układów, tzw. kata, w których ciosy były zatrzymywane w ostatniej fazie ataku. Zastosowanie mieczy ćwiczebnych, najpierw drewnianych, a z czasem elastycznych konstrukcji bambusowych (shinai) oraz solidnych protektorów, wzorowanych na zbroi samurajskiej (kendogu), pozwoliło ćwiczyć bardziej dynamicznie i toczyć walki sparingowe. Wprowadzone z czasem regulaminy treningu szły w kierunku ograniczania dopuszczalnego obszaru zadawanych cięć, a także eliminacji technik zagrażających bezpieczeństwu walczących.

Mimo zmian i modyfikacji, jakie następowały na różnych etapach rozwoju Kendo, esencja walki pozostała w zasadzie niezmienna. Przeciwnicy stają naprzeciw siebie uzbrojeni w shinai. Umysł ściera się z umysłem, wreszcie następuje atak. Trening duchowy i poprawne, z wigorem wykonane keiko, przydają szlachetności ludzkiej naturze. Przeciwnika należy darzyć najwyższym szacunkiem, lecz zarazem stawiać mu zacięty opór. W ten właśnie sposób kształtuje się ludzką naturę.

„Kendo pomaga w osiągnięciu spokojnej i obiektywnej wizji otaczającego nas świata, nauczając czterech rzeczy:

  • REI, grzeczności, sztuki odnoszenia się jak najlepiej do innych, nie tylko do mistrzów czy przeciwników, lecz do wszystkich i wszystkiego, również do części ekwipunku.
  • CHOKU, siły duchowej, która pozwala zrozumieć i rozwiązywać problemy stawiane nam przez życie. Ktokolwiek i cokolwiek będzie twoim przeciwnikiem, musisz stawić mu czoła. W ten sposób wykształcony duch walki pozwala na stawanie twarzą w twarz z poważnymi przypadkami w życiu.
  • SEI, władzy nad samym sobą, nieugiętości i spokoju ducha.
  • SOKU, błyskawicznej oceny, zdecydowania i natychmiastowej reakcji. Kendo pomaga także przezwyciężyć cztery trucizny – zaskoczenie, strach, zwątpienie, brak zdecydowania.”
  • „Kendo” Hiroshi Ozawa
  • kendo.pl