W dniach 13-14 czerwca 2026 w Kcyni odbyło się lokalne seminarium Jōdō zorganizowane przez nasze dojo Meishinkan pod patronatem Polskiego Związku Kendo. Seminarium poprowadził Adam Kitkowski Sensei (7 dan Jōdō Renshi).
Podczas treningów uczestnicy doskonalili 12 technik kihon w tandoku dosa oraz wybrane techniki w sotai dosa. Nie mogło także zabraknąć dłuższej praktyki hikiotoshi.
Całe seminarum poświęcone było doskonaleniu wszystkich 12 form ZNKR Seitei Jōdō, ze szczególnym uwzględnieniem poprawnej struktury kata, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych punktów technicznych oraz naciskiem na płynność wykonania poszczególnych form. Osoby, które planują podejść w najbliższym czasie do egzaminów, mogły skupić się na ukierunkowanym przygotowaniu do kolejnych stopni, korzystając z cennych wskazówek Senseia.
W seminarium wzięli udział jodocy Poznania, Raciborza, Warszawy, Bydgoszczy oraz z Czech.
Dojo Meishinkan reprezentowali: Ziemowit, Rafał, Mariusz, Piotr, Dorota, Michael, Błażej oraz Jarosław.
Świetnie poprowadzone zajęcia, bardzo miła atmosfera i piękne okoliczności przyrody sprawiły, że był to dla nas bardzo cenny treningowo i towarzysko weekend. Serdecznie dziękujemy Adamowi Kitkowskiemu Sensei za poświęcony nam czas i przekazaną wiedzę, a wszystkim uczestnikom za wspólny trening i zaangażowanie.
Zdjęcia: Adam Majchrzak
W dniach 23–24 maja 2026 roku w Zawierciu odbyło się Wiosenne Kōshūkai Jōdō, zorganizowane przez Komisję Jodo Polskiego Związku Kendo oraz Klub Bumeikan, przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu. Zajęcia prowadził Łukasz Machura Sensei (6 dan Jōdō Renshi, z dojo Bumeikan).
Program seminarium koncentrował się na pogłębieniu rozumienia kata poprzez ukazanie trzech podejść do ich wykonywania, odpowiadających kolejnym stopniom koryu, tradycyjnego nauczania Jōdō (Shindo Muso Ryu Jojutsu). Omawiane były zarówno aspekty techniczne, jak i stojące za nimi założenia teoretyczne, co pozwoliło uczestnikom spojrzeć na praktykę w szerszym kontekście i lepiej rozwijać swoje Jōdō w przyszłości.
Dojo Meishinkan reprezentowali Mariusz Żurek (4 dan Jōdō) oraz Błażej Krzyżanowski (1 kyu Jōdō). Dziękujemy Klubowi Bumeikan za sprawną organizację wydarzenia, a OSiR Zawiercie za udostępnienie infrastruktury i wsparcie logistyczne.
Zdjęcie: PZK

W dniach 8–10 maja 2026 w Raciborzu odbyły się XVIII Otwarte Mistrzostwa Polski Iaido. Sensei Adam Kitkowski 7 Dan Iaido Renshi i Dominik Paprzycki 6 Dan Iaido byli sędziami w czasie zawodów oraz należeli do składu komisji egzaminacyjnej do 4 dan iaido, która była złożona w całości z polskich egzaminatorów. Ziemowit Domański w kategorii Godan otrzymał nagrodę Kantosho.
Zdjęcia: PZK